Almanca Kursu

Print

NEDEN ALMANCA ?

Avrupa’da en çok konuşulan dil olan Almanca ; Almanya,Avusturalya,Lihtenştayn ve İsviçre’nin resmi dilidir; aynı zamanda  Polonya , Çek Cumhuriyeti , Macaristan , Romanya , Rusya , Belçika ve Lüksemburg’ta yaygın olarak yaklaşık  100 milyon Avrupalı ile iletişim kurmanızı sağlayabilir. Ayrıca Almanya’da hayatını edame ettiren 1,5 Milyon Türk vatandaşı da bu dil sayesinde hem Almanya’nın yerli halkı ile iletişim kurabilmekte hem de  günlük yaşantılarında öğrenilen bu dil aracılığıyla  işlerini kolaylaştırabilmektedirler. Almanya hükümeti orada yaşayacak olan yabancı uyruklu kişilerin de en az A1 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olması gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Bununla birlikte ticari olarak da Türkiye’nin en çok ortaklık yaptığı ülkelerden biri  Almanya’dır. Bu iki temel sebepten ötürü, Almanca dil bilgisine sahip olmak öğrenenlere hem iş hayatında hem de yüksek öğrenim alanında sayısız avantajları da beraberinde getirir. Örneğin Türk öğrenciler DAAD burslarına ve Erasmus programlarına başvurup, Almanya’da bulunan çeşitli üniversitelerde yüksek öğrenimlerine devam edebilmektedirler.

 

Almanca eğitimi kurumumuzun yabancı dil öğretim yöntem ve tekniklerine bağlı olarak 4 aşamada verilmektedir. Bu aşamalar bir dilin sadece gramer kurallarını değil aynı zamanda gündelik hayatta kullanılabilirlik açısından anlaşılması, konuşulması, yazılması ve duyulması ihtiyacını da karşılayacak şekilde öğretilmesini öngören bir sistem oluşturulmuştur.

Almanca ders programımız çerçevesinde  okumakonuşmayazma ve dinleme dersleri ayrı ayrı işlenmektedir.

  • Öğrenci sadece dilin gramerini değil o dilin genel anlamda  nasıl kullanılacağını da öğrenir.
  • Her kur bitiminden sonra öğrenci öğrendiği 4 aşama üzerinden sınava tabi tutulur.
  • Deneme sınavı model örneği sitemizin testlerkısmında mevcuttur.

A1: Bu kurumuzda öğrenciler alfabeden başlayarak temel olan ve ilk aşamada bilinmesi gereken Almanca kalıplarına alıştırılırlar. Öğrenciler basit cümle kurmaya başlar ve soru cümlelerini grammer dersi olarak alırlar.

A1 KONUŞMA: Basit diyaloglar ile öğrencilerin kendini tanıtabilmeleri, sorulan sorulara yanıt verebilmeleri, yavaş ve net bir şekilde söylemek istediklerini ifade edebilmeleri amaçlanır.

A1 OKUMA: Öğrenciler afiş ya da kataloglardaki bilindik adları, öğrendikleri kelimelerden yola çıkarak bildikleri kelimlerden oluşan basit cümleleri anlayabilirler.

A1 YAZMA: Bu bölümde öğrenciler kısa ve basit cümlelerle kartpostal yazabilirler.

A1 DİNLEME: Öğrenciler bu bölümde kısa ve basit ifade edilen cümleleri basit ve net konuşulduğunda anlayabilirler.

NOT: Bu ders programı aile birleşimi sınavlarında Almanca bilgisini ölçme konusunda baz alınır ve A1 sınavındaki her öğrenci bu aşamalardan sınava tabi tutulur.

A2 KONUŞMA: Bu bölümde öğrenciler anlatmak istediklerini basit bir dilde ve düzgün bir ifadeyle anlatabilirler. Öğrencilerin Şahsi ve meslek hayatına ilişkin cümle kurarak kurdukları bu cümlelerle tanımlamalar yapabilmeleri amaçlanır.

A2 OKUMA: Bu bölümde öğrenciler broşür, menü, ulaşım tarifeleri gibi basit metinlerden somut bilgiler çıkarabilir ve kavrayabilirler. Basit yazılmış mektupları yavaş yavaş anlayabilirler.

A2 YAZMA: Öğrenciler bu bölümde kısa basit iletiler yazabilirler.

 A2 DİNLEME: Öğrenciler basit seviyedeki bilgileri anlayabilir. Konuşulanları kelime yeterliliğine göre anlayabilir.

 B1 KONUŞMA: Öğrenciler aile sohbetlerine, hobiler ve güncel konularla ilgili konuşmalara katılabilirler.

 B1 OKUMA: İş hayatında günlük metinleri anlayacak seviyeye gelirler. Kendilerine yazılan bir nottaki konuyu veya olayı anlayabilirler.

 B1 YAZMA: Öğrencilerin bu bölümde bilindik konulara ilişkin metinler yazabilmeleri amaçlanır.

 B1 DİNLEME: Anlaşılır bir şekilde konuşulduğunda radyo ve televizyondaki yayınların seviyelerine uygun olan kısmını anlayabilirler.

 B2 KONUŞMA: Ana dilin asıl kullanıcılarıyla karşılıklı konuşmalara katılabilir istedikleri konularda diyalog onlarla kurabilirler. Aktif bir şekilde konuşmalarda bulunabilirler.

 B2 OKUMA: Makale ve rapor gibi daha üst düzey yazıları okuyabilirler. Daha zor metinleri okuyabilirler.

 B2 YAZMA: Hazırladığı raporları edindiği bilgiler çerçevesinde etkileyici kılabilir.

 B2 DİNLEME: Uzun konuşma ve sunumlara katılarak konuşmacıları takip edebilirler, haberleri, röportajları ve filmleri anlayabilirler.

 

KURS GÜNLERİ VE SAATLERİ

HAFTA İÇİ     AKŞAM :      Pazartesi -Çarşamba      18.00 – 21.00
HAFTA SONU AKŞAM :      Cumartesi – Pazar          18.00 – 21.00

 

3.739 defa okundu.